تصاویر منتخب

درباره ما

زهکلوت من زیباست، مردم ساده و صبورش فرهنگ زیبای بلوچیش نخل های سبز بلندش باید دیده شود.

صفحات دیگر


این وبلاگ جهت آشنایی مردم عزیز ایران درمورد ظرفیت ها و استعدادهای جنوب شرق می باشد.  تمام مطالب موجود در آن عقیده و نظر شخصی می باشد و غرضی با هیچ بنده خدایی نداریم .شهر زهکلوت در 390 کیلومتری استان کرمان از توابع شهرستان رودبارجنوب می باشد. فاصله این شهر از رودبارجنوب(اسلام آباد) حدود 65 کیلومتر است. زهکلوت از شمال به شهرستان ریگان و از جنوب به شهرستان قلعه گنج و از شرق به استان سیستان و بلوچستان و از غرب به رودبار جنوب منتهی می شود. از نظر مختصات جغرافیایی در طول 29"47"27 درجه شمالی و عرض 23"35"58 درجه شرقی قرار دارد و  طبق سرشمار سال 90  جمعیت این شهر  بالغ بر 58000  نفر تخمین زده شده است.

شغل اکثر مردم این شهر دامداری و کشاورزی است ، نبود حداقل امکانات در این منطقه باعث شده که لقب آفریقای ایران را به برخی از روستاهای این شهر بدهند. کمبود امکاناتی مانند نداشتن آب آشامیدنی سالم ، بیمارستان مجهز ، ادارات دولتی ، نداشتن دکل تلویزیون ، نداشتن راه جاده ای درست و هزاران مشکل کوچک و بزرگ دیگر باعث رنجش و دردسرهای فراوانی برای این مردم صبور شده است. خدا را خوش نمی آید بعد از گذشت چند دهه از انقلابی که هدفش از بین بردن فقر بود مردمان مهربان این گوشه از خاک مقدس کشور چنین زندگی را بگذرانند در دورانی زندگی میکنیم که همه دشمنان با تهاجم فرهنگی و ... در جنگ نرم فعالیت می کنند و اگر ما جوانان را درنیابیم بقیه زودتر دست بکار خواهند شد که چه زود دیر خواهد شد. آنوقت است که باید برای جبران این عقب ماندن باید هزینه بیشتری صرف کنیم.
مردم زهکلوت در تمام صحنه ها و عرصه های ملی حضور داشته و ارادت خود را به این خاک و میهن نشان داده اند آیا روا است که فرزندان این دیار با نیش عقرب از پا دربیایند یا هنگام مریض شدن و یا بارداری زنان یک زایشگاه کوچک هم نباشد که به داد آنها برسد. در سال های اخیر خیرین زیادی به این مردم کمک کرده اند اما به علت بالا بودن هزینه ها و اوج محرومیت در این منطقه حمایت های دولت لازم و ضروری است .حمایت قشر کشاورز و آموزش آنها برای استفاده از تجهیزات مدرن و آبیاری قطره ای باعث حل شدن بسیاری از مشکلات و موانع این مردم محروم خواهد شد . متاسفانه نبود شغل برای جوانان و ریسکی بودن کشاورزی در این منطقه باعث شده که آنها به طرف شغل های کاذبی چون قاچاق سوخت و انسان بروند. این درحالی است که بساری از کسانی که به طرف چنین کارهای می روند ( با وجود شناخت کامل از میزان خطر) انسان های شریفی می باشند که به علت پیدا نکردن راه علاج و گمراهی به طرف چنین شغل های کشیده می شوند، پس نباید یک بعدی به جریان نگاه کرد و باید مسئله کاملا موشکافی شود.زبان و فرهنگ مردم زهکلوت بلوچی است، حدود 90 درصد مردم این منطقه شیعه می باشند و لباس محلی آنها بلوچی می باشد...... این بحث ادامه دارد .شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات