تصاویر منتخب

درباره ما

زهکلوت من زیباست، مردم ساده و صبورش فرهنگ زیبای بلوچیش نخل های سبز بلندش باید دیده شود.

صفحات دیگر

خاصیت های باورنکردنی گیاه کَرک (استبرق)/ساخت جلیقه ضد گلوله از کرک ...

پزشکی و سلامت اطلاعات عمومی شهر زهکلوت دانستنی ها رودبارجنوب کشاورزی جازموریان

گیاه کرک


1_از گیاه استبرق می‌توان محصولی لطیف‌تر از ابریشم به دست آورد و ما می‌توانیم به جای کرم ابریشم از ابریشم حاصل از گیاه کویری استبرق استفاده کنیم که بسیار لطیف، سفید و با کیفیت است.

2_از استبرق می‌توان داروهای ضد اسهال تولید کرد، ریشه تلخ استبرق خلط‌آور، ضد نفخ، ادرارآور و معرق مقوی و دارای اثر قی‌آور شدید است.

3_همچنین از ریشه‌های پودر شده استبرق ضمادی تهیه می‌کنند که در درمان ورم، سوختگی، زخم‌ها، سستی اندام بدن و غیره به کار می‌رود و از پوست استبرق فیبری می‌سازند که می‌توان از آن ریسمان و لباس تهیه کرد و بذر آن 21 درصد روغن نیمه‌خشک دارد.

4_در برخی از نواحی هند و مالزی از ریشه این گیاه در مداوای جذام، برخی بیماری‌های جلدی مانند سودا و رفع سیفلیس استفاده می‌شود، شیرابه شیری‌رنگ آن در بعضی نواحی هند برای درمان بر روی تومور و التهاب‌ها قرار داده می‌شود.

5_از این گیاه جهت تولید لباس های فاخرلطیف تر از ابریشم و لباس های ضدگلوله در افریقا،فرانسه و عربستان استفاده می شود.

6_از ریشه این گیاه برای درمان سوختگی، جذام،برخی بیماری های جلدی مانند سودا و سیفیلیس،سوختگی، التهاب،بیماری های گوارشی،میگرن ،نیش مار و عقرب و برای درمان تومور استفاده می شود.براساس تحقیقات حمیدرضا دهخدا دانش آموخته رشته پزشكی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان با راهنمایی دكتر محمدرضا روحانی شیره این گیاه در کاهش فشار چشمی که یکی از عوامل ایجاد نابینایی در انسان است موثر است. اما استفاده از این شیره بصورت خالص عوارضی همچون سوزش و چشم درد دارد که تحقیقات برای برطرف کردن این عوارض ادامه دارد. تولید کائوچو یکی از دیگر عوامل پرورش این درخت است. کائوچو از تنه این درخت ساخته می شود. کائوچو امروزه در صنعت کاربرد زیادی دارد . بیشترین استفاده کائوچوها به عنوان عایق حرارت و آب است. هندو ها از شیره این درخت برای از بین بردن موی چرم استفاده می کنند.در طب سنتی مردم ایرندگان هم برای کاهش ورم نیش زنبو و سایر ورم ها استفاده می شود.وقتی میوه استبرق رسیده می شود پوسته میوه آن خشک و ترد و شکننده می شود و در اثر سقوط و برخورد با زمین شکسته می شود و دانه های آن به کمک قاصدکهای چسبیده به دانه ها در هوا پراکنده می شوند و به صورت طبیعی تکثیر می یابند .


خواص عسل کَرِک (استبرق)

عسل کرک (عسل استبرق) دارای خواص درمانی و دارویی این گیاه می باشد.برخی خواص : درمان_زخم‌ها و بیماری‌های_پوستی، رفع ترک_پا، کاهش_وزن، جلوگیری از ریزش مو، رفع تنگی_نفس


استبرق: گیاهی است که در مناطق گرم و خشک و بیابانی می روید. این گیاه در ایران{بلوچستان(ایرندگان)، اردن ، سوریه، و .... می روید.کلمه " استبرق" به معنای ضخیم و کلفت است.این درخت دارای برگهای گوشتی و ضخیمی است.

این در خت در ایران درمناطق وسیعی ، شامل جنوب خراسان ، سیستان و بلوچستان{ایرانشهر،سرباز،چابهار،....ایرندگان ، جنوب کرمان ، هرمزگان ، بوشهر و خوزستان می روید.در مناطق مختلف آن را با نام های مختلفی می شناسند. در خوزستان به آن "غَلَب لَب"، هرمزگان و جنوب کرمان و بلوچستان به آن "کَرگ" به گویش ایرندگانی هم میشه "کرک" در بوشهر و اطراف آن به آن "خَرگ" می گویند.در كتب قدیمى به آن عشار - عشر - اكران و مدار گفته اند.


منبع: زیست بوم ، کانال تلگرامی دیده بان زهکلوتنظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic